Lipiec 2014: Znów osłabienie na rynku, czyli analiza obecnej sytuacji okiem Sindicator.net

Znów osłabienie na rynku, czyli analiza obecnej sytuacji okiem Sindicator.net

Na giełdzie huśtawka notowań trwa. Po raz kolejny mamy do czynienia z zejściem indeksu #WIG niemal do tegorocznych minimów. Innymi słowy, męczarnia dla inwestorów się przedłuża i nie widać jej końca. Czy znów mamy do czynienia z sygnałem możliwej bessy, czy wręcz przeciwnie – dołkiem i szansą na długo oczekiwaną zmianę trendu na wzrostowy?

WIG i ilość spółek w trendzie wzrostowym

Indeks WIG zachowuje się wciąż niespokojnie i znów algorytmy Sindicator.net odnotowały zmianę jego trendu. W czerwcu głównemu indeksowi udało się zmienić trend spadkowy na wzrostowy i co ważniejsze - wzrosła też liczba spółek w trendzie wzrostowym (patrz Wykres 1 dolny wykres).

Wykres 1: Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net).
Wykres 1: Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net).

Niestety nie trwało to długo i znów trend wzrostowy osłabł, bo indeks przeszedł w trend boczny. Zostało to też potwierdzone wzrostem liczby spółek w trendzie spadkowym. Znów procent spadających spółek osiągnął prawie 64%, czyli więcej niż pod koniec maja. Na szczęście sytuacja nie wygląda tak źle, jak przed sześcioma tygodniami. Liczba spółek w trendzie wzrostowym także zaczęła spadać, ale wolniej. Obecnie, mimo sytuacji rynkowej, mamy więcej niż przed miesiącem spółek, które utrzymują wzrosty.

Banki w dół, surowce w górę

Analizując poszczególne indeksy branżowe, możemy łatwo zauważyć przyczynę osłabienia się całego rynku. Największa kapitałem grupa spółek, czyli banki, znów pogorszyła swoje notowania i weszła w trend spadkowy (Wykres 2), co pociągnęło za sobą cały rynek.

Wykres 2: Indeks WIG-banki (dane Sindicator.net).
Wykres 2: Indeks WIG-banki (dane Sindicator.net).

Mimo, że ten, tak istotny dla naszej giełdy, sektor nie jest w stanie się podnieść, są też dobre wiadomości. Sektor surowcowy wykazał się siłą (Wykres 3). Oznacza to, że inwestorzy znów spojrzeli przychylnym okiem na spółki wydobywcze, a w szczególności na #KGH.

Wykres 3: Indeks WIG-surowce (dane Sindicator.net).
Wykres 3: Indeks WIG-surowce (dane Sindicator.net).

Także inne sektory wykazują siłę. Branża chemiczna i energetyczna kontynuują wzrosty i mimo ostatniej korekty wciąż utrzymują się w trendzie wzrostowym. Także paliwa i deweloperzy choć niewiele, ale powoli dążą do trendu wzrostowego (Tabela 1).

Tabela 1: Indeksy branżowe i zmiana trendów w ostatnich tygodniach (dane Sindicator.net).
Tabela 1: Indeksy branżowe i zmiana trendów
w ostatnich tygodniach (dane Sindicator.net).

Podsumowanie

Niestety znów mamy do czynienia z mieszanymi sygnałami. Z jednej strony osłabienie WIG i powrót ryzyka na zejście do tegorocznych minimów. Jednak tym razem – w porównaniu z sytuacją z końca maja – mamy nieco więcej argumentów przemawiających za siłą rynku. Główne sektory przemysłowe i energetyka są wyżej niż przed miesiącem. Także ogólna liczba spółek w trendzie wzrostowym jest wyższa o kilka punktów procentowych. Jednak wciąż rynek, jako całość jest ciągnięty w dół przez banki i nie zapowiada się na zmianę tej tendencji. Wciąż należy być ostrożnym w dobieraniu spółek do portfela inwestycyjnego i uważać na zmiany trendów w kluczowych sektorach. Brak nowych minimów w liczbie spółek, pozostających w trendzie wzrostowym daje jednak nadzieję bykom. Teraz materializacją tej nadziei powinien być powrót indeksu #WIG w trend wzrostowy (kolor zielony).

Czy chcesz być informowany o nowych, bezpłatnych artykułach z dziedziny analizy fundamentalnej i technicznej?

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Sindicator.net.

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay