Graj z trendem, a nie przeciwko niemu!

Witam Cię serdecznie

Mottem dzisiejszej lekcji kursu jest:

"Doświadczony żeglarz nie walczy z prądem ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku." Bolesław Prus

 

W dzisiejszej lekcji chciałbym skupić się na przekazaniu wiedzy na temat trendów. Trendy są najpotężniejszym narzędziem jakie inwestor może wykorzystać. Dzięki odpowiedniemu zdefiniowaniu w jakim spółka lub rynek (indeks) znajduje się trendzie, możemy zdecydowanie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu inwestycyjnego.

Z mojego doświadczenia rynkowego, oraz badań jakie przeprowadziłem na historycznych notowaniach, wynika iż statystycznie rzecz biorąc najlepszą inwestycją są spółki, które znajdują się w trendzie wzrostowym. Ta zależność jest bardzo duża pod warunkiem, że nasz horyzont inwestycyjny nie przekracza 6 miesięcy.

Czyli, krótko mówiąc, kierowanie się trendami powinno być kluczową informacją w procesie selekcji spółek pod warunkiem, że mamy zamiar trzymać zakupione akcje nie dłużej niż przez pół roku.

Aby Ci to wytłumaczyć w bardziej obrazowy sposób odwołam się do przykładu pór roku.

  • Lato to trend wzrostowy
  • Jesień to dystrybucja
  • Zima to trend spadkowy
  • Wiosna to akumulacja

Okresami kiedy najlepiej uprawiać ziemię i zbierać plony (inwestować) jest wiosna i lato czyli w wypadku giełdy akumulacja i trend wzrostowy.

Dlatego na dzisiaj jako zadanie przekazuję Ci dwie propozycje skanowania w Sindicator.net:

Skanowanie 1

Kurs 4, rys. 1: Rozkłady dzienny i tygodniowy trendów
Kurs 4, rys. 1: Rozkłady dzienny i tygodniowy trendów

Dokonaj wyszukiwania spółek, które znajdują się w trendzie wzrostowym zarówno w rozkładzie dziennym jak i tygodniowym. Zobacz jaka liczba spółek znajduje się w tej grupie i zapoznaj się z ich wykresami.

Zobacz jak długo spółki znajdują się w tej fazie rynkowej.

Skanowanie 2

Kurs 4, rys. 2: Dzienny i tygodniowy silny trend wzrostowy
Kurs 4, rys. 2: Dzienny i tygodniowy silny trend wzrostowy

W następnym kroku dokonaj jeszcze bardziej restrykcyjnego skanowania. Wybierz spółki, które znajdują się tylko w silnym trendzie wzrostowym zarówno w rozkładzie dziennym jak i tygodniowym. Porównaj o ile zmniejszyła się liczba wyników. Statystycznie rzecz biorąc inwestowanie w tą grupę spółek daje najlepsze wyniki inwestycyjne w perspektywie do 6 miesięcy.

Na dzisiaj to by było na tyle. W następnych lekcjach poruszymy temat dostosowywania skanowań pod względem kryteriów technicznych do fazy rynkowej w jakiej znajduje się rynek (indeks).

Na koniec odsyłam Ciebie do dwóch artykułów na temat cyklów rynkowych, które znajdują się w serwisie. Wyjaśniam w nich szczegółowo jak rozpoznać różne fazy rynku i jak je efektywnie wykorzystać. Warto przeczytać ten materiał:

Dwa powyższe artykuły to lektura obowiązkowa dla każdego użytkownika Sindicator.net.

W kolejnej części kursu: Określenie ceny spółki. Czy spółka jest tania, czy droga pod względem fundamentalnym.

 

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,
Paweł Biedrzycki

Sindicator.net Skaner Rynku Giełdowego

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay