Jak określić trend szerokiego rynku?

Witam Cię serdecznie

W tej lekcji kursu przedstawię jak wykorzystać Sindicator.net do analizy rynku jako całości. Omówię następujące tematy:

  • Jaka jest zależność między rynkiem, a indeksem WIG.
  • Jak analizować przyczyny, a nie skutki zmian na rynku.
  • Jak rozpoznać początek i koniec stabilnej sytuacji na rynku.
  • Kiedy trzymać się z dala od akcji z powodu podwyższonego ryzyka rynkowego.

Dlaczego warto analizować rynek a nie indeks?

Ważne jest by uświadomić sobie, że indeks WIG nie jest odzwierciedleniem tendencji na rynku. Jest to po prostu wypadkowa kursów spółek ważonych ich procentowym wkładem. Dlaczego to jest taka istotna różnica?

Otóż może się zdarzyć, że wzrosty indeksu nie są poparte wzrostami spółek. Taka sytuacja ma miejsce gdy tylko największe firmy powodują wzrost indeksów, a tymczasem większość notowanych spółek spada) i na odwrót. Daje to możliwość określenia z wyprzedzeniem okresów stabilności i okresów, kiedy lepiej trzymać się poza rynkiem.

Na rynku GPW mamy kilkaset spółek i to właśnie ich badanie pozwala określić jego kierunek. Większe zmiany na rynku jako całości zaczynają się od zmian na poszczególnych spółkach.

Badanie sytuacji spółek pozwala wykryć przyczyny przyszłych zmian kierunku podążania indeksu. Zachowanie indeksu jest skutkiem zachowania się spółek w skład jego wchodzących, więc krótko mówiąc lepiej patrzeć na przyczyny.

Jak samodzielnie wykonać analizę rynku?

Zobaczmy teraz jak w łatwy sposób wykonać taką analizę. Klikamy na zakładkę "Skaner", a następnie na zakładkę "Analiza rynku".

Kurs 9, rys. 1: Analiza rynku
Kurs 9, rys. 1: Analiza rynku

Na górze widzimy wykres WIG, poniżej jego trend dzienny i tygodniowy.

Najbardziej interesująca jest jednak dolna część wykresu. Jest to procentowa liczba spółek notowanych na GPW znajdujących się w poszczególnych trendach (zielona linia – trend wzrostowy, czerwona - spadkowy)

Daje nam to informację o rynku jako całości. Możemy się przyjrzeć także historycznym wykresom używając przycisków w prawym górnym rogu wykresu.

Jak określić kiedy rynek wysyła sygnały zmiany trendu?

Zrównoważenie się ilości spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym (przecięcie się na wykresie linii zielonej z czerwoną) jest często bardzo ważnym sygnałem zmian na rynku.

Początek hossy na rynku zazwyczaj charakteryzuje się dużo większą ilością spółek w trendzie wzrostowym niż w spadkowym. Jeśli do tego sam indeks wejdzie w trend dzienny wzrostowy (jeszcze lepiej jeśli i w tygodniowy trend wzrostowy) to już możemy mówić o ustabilizowaniu się tendencji wzrostowej na całym rynku (hossie).

Okresy kiedy liczba spółek w trendzie wzrostowym jest znacznie powyżej liczby spółek w trendzie spadkowym są, ogólnie rzecz biorąc, najlepszym momentem do inwestowania w akcje. Rynek wybacza wtedy dużo błędów i nawet ktoś kto mało się na nim zna może wypracować dodatnią stopę zwrotu ze swoich inwestycji.

Poniżej przedstawiam na rysunkach dwa przykłady okresów stabilnych wzrostów na rynku:

Kurs 9, rys. 2: Indeks WIG - stabilny wzrost
Kurs 9, rys. 2: Indeks WIG - stabilny wzrost

 

Kurs 9, rys. 3: Indeks WIG - stabilny wzrost
Kurs 9, rys. 3: Indeks WIG - stabilny wzrost

Zazwyczaj z dokładnie odwrotną sytuacją mamy do czynienia na początku bessy. Najpierw rynek wytraca swoją siłę do wzrostów (zaczyna wzrastać liczba spółek w trendzie spadkowym). Następnie może dojść do zmiany trendu na indeksie.

Jeśli wzrost spółek w trendzie spadkowym postępuje to jest to sygnał, że już najwyższy czas zrezygnować z kupowania pozornie przecenionych akcji i poczekać cierpliwie na powrót sytuacji rynkowej, sprzyjającej inwestycjom.

Na poniższych rysunkach przedstawione są okresy trwałych spadków:

Kurs 9, rys. 4: Indeks WIG - trwałe spadki
Kurs 9, rys. 4: Indeks WIG - trwałe spadki

 

Kurs 9, rys. 5: Indeks WIG - trwałe spadki
Kurs 9, rys. 5: Indeks WIG - trwałe spadki

Powyżej omówiłem klasyczne okresy hossy i bessy. Dział "Analiza rynku" pozwala także określić z dużym prawdopodobieństwem sygnały możliwych większych korekt. W ich wykryciu pomagają pozostałe wykresy ilości spółek powyżej swoich średnich SMA (zakładki na górze indeksu) i analiza dywergencji.

Narzędzie analizy rynku wykorzystujemy także przy tworzeniu okresowych analiz rynku, które znaleźć można pod adresem:

http://sindicator.net/analizy/analiza_sytuacji_rynkowej

W następnej części kursu omówimy skąd się biorą i dokąd trafiają pieniądze w spółce. Rozpoczniemy temat analizy cash flow, czyli przepływów pieniężnych.

 

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,
Paweł Biedrzycki

Sindicator.net Skaner Rynku Giełdowego

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay