Wrzesień 2013: 63% spółek z WIG20 opublikowało wyniki powyżej oczekiwań w Q2 2013
W ostatnim kwartale większość spółek z WIG 20 pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Aż dwanaście z nich opublikowało wyniki powyżej consensusu oczekiwań analityków. Po wyłączeniu z analizy spółki Kernel, ze względu na niestandardowy sposób raportowania, stanowi to 63%. Dla porównania w przypadku S&P500 wyniki w drugim kwartale 2013 roku pobiło 72% spółek.
Tabela 1: Wyniki spółek z WIG20. Oczekiwania + wyniki w Q2 2013 i Q2 2013
To co widać na pierwszy rzut oka (Tabela 1) to fakt, że w drugim kwartale 2013 roku wyniki finansowe wszystkich banków z WIG20 pobiły oczekiwania. Na przeciwnym biegunie znajduje się natomiast sektor surowcowy. Tutaj wszystkie spółki, za wyjątkiem Lotosu, zawiodły oczekiwania analityków.
Oczekiwania oczekiwaniami, ale wyniki dużo słabsze
Większość spółek pobiło oczekiwania analityków, ale w stosunku do wyników z drugiego kwartału 2012 roku, aż 63% opublikowało słabsze wyniki. Sumarycznie w drugim kwartale 2013 roku spółki zarobiły 19% mniej niż przed rokiem.
Wzrosty notowań pomimo słabszych wyników finansowych
Pomimo zdecydowanie słabszych wyników niż przed rokiem, notowania aż 68% spółek w perspektywie ostatnich 12 miesięcy wzrosły, po uwzględnieniu wypłaconych dywidend (Tabela 2).
Tabela 2: Stopa zwrotu spółek z WIG20 w ostatnich 12 miesiącach
Najwięcej zyskał na wartości PGNiG i BRE. Pierwsza spółka najmocniej poprawiła wyniki finansowe. W przypadku drugiej wyniki okazały się słabsze. Wzrosty mają w związku z tym najprawdopodobniej charakter rosnących oczekiwań, odnośnie nowej strategii spółki związanej z działalnością internetową. Ciekawie prezentują się stopy zwrotu spółek z sektora surowcowego, które są, za wyjątkiem JSW, dodatnie pomimo niespełnionych oczekiwań.
Podsumowanie
Spółki z WIG20 zyskały na wartości w ostatnim roku, średnio rzecz biorąc, 14,78% pomimo tego, że w drugim kwartale 2013 zarobiły aż 19% mniej niż rok wcześniej. Z drugiej strony pomimo słabszych wyników, aż 63% pobiło consensus rynkowy. To oznacza, że rozpoczyna się gra inwestorów na ożywienie gospodarcze. Jeżeli wzrosty mają być kontynuowane to w 3 kwartale więcej spółek powinno pobić oczekiwania analityków, a dysproporcja pomiędzy wynikami w 3 kwartale 2012 roku mniejsza niż 19%. Będzie to świadczyć o poprawie wyników i perspektywach na kontynuację zwyżki. Natomiast, jeżeli oczekiwania rynku, jakie są obecnie, nie zostaną spełnione to odreagowanie może nie być kontynuowane. Dlatego też będziemy uważnie obserwować wyniki za 3 kwartał 2013 roku. Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji, Piotr Kwestarz
Czy chcesz być informowany o nowych, bezpłatnych artykułach z dziedziny analizy fundamentalnej i technicznej?