Jak określić prawidłową cenę spółki?
Witam Cię serdecznie
W tej lekcji postaram się wyjaśnić i pokazać:
- Co to znaczy "tania spółka"
- Które wskaźniki określają wartość spółki
- Dlaczego tania spółka nie znaczy dobra spółka
- Jak w kilka minut wyszukać tanie i dobre spółki
- Czemu popularny wskaźnik C/Z nie jest dobrym wyznacznikiem wartości
- Jakie są lepsze wskaźniki od C/Z
Po 3 lekcji kursu wiemy już jak szybko ocenić czy spółka jest zdrowa fundamentalnie. Zajmijmy się dziś próbą określenia właściwej ceny dla akcji spółki.
Niedowartościowane i przewartościowane
Podstawowym narzędziem do określenia ceny spółki jest zbadanie jej wartości księgowej. Służy do tego wskaźnik C/WK. Jego interpretacja:
- C/WK > 1 - spółka przewartościowana
- C/WK < 1 - spółka niedowartościowana
Drugim przydatnym wskaźnikiem jest C/WK Grahama. Jest on bardziej restrykcyjnym wskaźnikiem mierzącym wartość spółki niż zwykły C/WK.
Twórca wskaźnika Benjamin Graham zakładał, że spółki z jego wartością poniżej jedynki (najlepiej poniżej 2/3) są prawdziwymi okazjami inwestycyjnymi. Siła wskaźnika wynika z jego struktury.
Obliczany jest on tylko dla spółek mających płynny majątek (aktywa obrotowe) większy od wszystkich zobowiązań. Czyli spółka ma stabilne finanse i w razie dużych kłopotów jest w stanie szybko spłacić wierzycieli nie naruszając swojego majątku generującego zyski (czyli fabryk, budynków, sprzętu itp.).
W praktyce rzadko się zdarza znalezienie spółek z wartościami wskaźnika poniżej 2/3. Zakłada się więc, że sam fakt istnienia wskaźnika jest już dobrym znakiem (C/WK Grahama > 0).
Łącząc te dwa wskaźniki możemy znaleźć szybko tanie spółki. Przeprowadźmy więc pierwsze wyszukiwanie.
- C/WK od 0 do 1
- C/WK Grahama od 0
W skanerze takie ustawienie będzie wyglądać następująco
Kurs 5, rys. 1: Wyszukanie niedowartościowanych spółek
Tanie i zdrowe
Na giełdzie należy dobierać akcje patrząc na ich cenę. Już wiemy jak to zrobić. Im tańsze tym lepsze. Pod jednym jednak warunkiem. Powinny być to akcje spółek o zdrowych finansach. Tak więc łącząc wiedzę z poprzednich części kursu jesteśmy w stanie wybrać spółki zdrowe, a z nich te najtańsze.
Przeprowadźmy następujące skanowanie:
- ROA powyżej 0; - spółka ma zyski
- Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia poniżej 50% - nie jest nadmiernie zadłużona
- Current Ratio powyżej 1,3 (lub, jeszcze lepiej, około 2) - jest wypłacalna
- C/WK Grahama powyżej 0; - spółka jest stabilna finansowo według rygorystycznego kryterium Grahama.
- C/WK bez ograniczeń. - w ten sposób sortując wyniki po C/WK wybierzemy te najtańsze (z najniższymi wartościami C/WK najlepiej < 1 jeśli jeszcze takie są)
W skanerze takie ustawienie będzie wyglądać następująco:
Kurs 5, rys. 2: Wyszukanie tanich i zdrowych spółek
Możemy jeszcze dodać kryterium z analizy technicznej i poszukać spółek spełniających kryterium trendu wzrostowego:
- Trend dzienny - wzrostowy
- Trend tygodniowy - wzrostowy
W skanerze takie ustawienie będzie wyglądać następująco:
Kurs 5, rys. 3: Wyszukanie tanich i zdrowych spółek w trendzie wzrostowym
Jako abonent Sindicator.net masz także dostęp do historycznych danych wszystkich wskaźników. Tego rodzaju informacji nie znajdziesz w żadnym ze znanych mi serwisów. Po wyborze interesującej spółki warto wejść na jej stronę i przyjrzeć się jak w historii zachowywały się jej wskaźniki. Stabilność w przeszłości daje nadzieję na stabilizację w przyszłości. Dodatkowo można porównać jej wskaźniki ze średnią w jej branży. By to zrobić należy kliknąć napis "porównaj z branżą" umieszczony w prawym górnym rogu na stronie spółki.
Sens takiego działania
Badania rynku USA na przestrzeni 30 lat wykazały, że kupowanie spółek niedocenianych przez rynek, a stabilnych finansowo daje duże zyski w przypadku poprawy wyników. Wykazano też, że spółki obecnie bardzo przewartościowane dają mało zarobić w przypadku poprawy wyników (oczekiwania tej poprawy były już uwzględnione w cenie). Zaś w przypadku pogorszenia wyników w pierwszym przypadku straty na akcjach są małe, a w drugim znaczne.
Dlaczego nie polecam wskaźnika C/Z
Jednym z najczęściej używanych wskaźników jest C/Z. Wynika to z jego ogólnej dostępności. Nie określa on niestety w żaden sposób wartości przedsiębiorstwa. Oblicza się go na bazie zysku netto. Jest to chyba najbardziej zmienna pozycja w rachunku zysków i strat spółki. Nowe inwestycje, przejęcia lub przejściowe problemy potrafią zmniejszyć drastycznie zyski.
Czy przejściowy brak zysków netto naprawdę zawsze musi źle świadczyć o firmie jeśli ma stabilne przychody? Abonenci Sindicator.net nie muszą się ograniczać do tego często wadliwego wskaźnika.
Tak więc do porównywania spółek między sobą zalecam używać znacznie stabilniejszych wskaźników. Pierwszym przeze mnie polecanym jest wskaźnik C/ZO (cena do zysku operacyjnego). Jego zalety opisałem tutaj:
C/ZO - Cena do Zysku Operacyjnego
Drugim wskaźnikiem jest EV/EBIT, który ma podobne zalety do C/ZO lecz cena jest w nim zastąpiona znacznie lepszym określeniem wartości przedsiębiorstwa. Pełen opis jest tutaj:
EV/EBIT - Wartość Przedsiębiorstwa do Zysku przed Odliczeniem Podatków i Odsetek
Zobacz także
- C/WK - Cena do Wartości Księgowej
- C/WK Grahama - Cena do Wartości Księgowej Grahama
- C/ZO - Cena do Zysku Operacyjnego
- EV/EBIT - Wartość Przedsiębiorstwa do Zysku przed Odliczeniem Podatków i Odsetek
- Jak znaleźć tanie i zdrowe spółki według analizy fundamentalnej
Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji,
Piotr Kwestarz
Sindicator.net Skaner Rynku Giełdowego