Spółki GPW zagrożone bankructwem – lato 2012

Średnio raz na rok tworzę zestawienie spółek zagrożonych bankructwem. Nie jest ono oparte na subiektywnych odczuciach związanych z daną spółką lecz na suchych wyliczeniach popartych danymi udostępnianymi przez samych zainteresowanych, czyli spółki notowane na GPW.

Po co to robię? Z prostego powodu - sam korzystam z przygotowanego zestawienia jako pierwszego kroku w eliminacji spółek przed zakupem akcji. Zachęcam też każdego by postępował podobnie. Zmniejszamy w ten sposób znacznie ryzyko inwestycyjne, unikamy spekulacji. Taka selekcja pozwala odrzucić wiele wykresów z cotygodniowego przeglądu i nie zawracać sobie nimi głowy.

Jakie spółki mogły zbankrutować w 2011r.?

Zacznę od przypomnienia zeszłorocznego zestawienia firm z GPW zagrożonych bankructwem. Spółki zostały wyselekcjonowane spośród spełniających następujące kryteria:

  • Wskaźnik ogólnego zadłużenia powyżej 40%
  • Wskaźnik bieżącej płynności finansowej (Current Ratio) poniżej 1,3
  • Wskaźnik szybkiej płynności finansowej (Quick Ratio) poniżej 1
  • ROA poniżej 0%
  • Wskaźnik udziału kapitałów własnych w finansowaniu majątku trwałego poniżej 100%

 

Wyniki z dnia 15 lipca 2011 roku zostały przedstawione we wpisie: http://sindicator.net/co_pan_sadzi_w_co_dzis_warto_bylo_nie_zainwestowac...

Poniżej, dla wygody, przedstawiam jeszcze raz tabele wyników sprzed roku:

Tabela 1 przedstawia wyniki skanowania posortowane malejąco po wskaźniku Current Ratio. Na początku mamy, więc te spółki, których kłopoty finansowe są najmniejsze:

Tabela 1 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011r. cz. 1
Tabela 1 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011r. cz. 1

Część spółek była w wyraźnie gorszej sytuacji od pozostałych. Były to spółki z bieżącą płynnością poniżej 0,75. Ich lista znajduje się w Tabeli 2 (posortowana została malejąco według wskaźnika Current Ratio):

Tabela 2 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011r. cz. 2
Tabela 2 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011r. cz. 2

Sytuacja z ostatnich 12 miesięcy

Rynek w ostatnich 12 miesiącach nie rozpieszczał nas. Indeks najszerszy spadł o 19,02%. Lecz co działo się ze spółkami uznawanymi za zagrożone finansowo? Czy także spadły o kilkanaście procent?

Niestety, ci co zainwestowali w którąś ze spółek z powyższych tabel ponieśli, w przeważającej większości przypadków, znacznie dotkliwsze straty niż indeks WIG. W tabeli poniżej przedstawiam zestawienie notowań z dni 15 lipca 2011 i 20 lipca 2012 roku:

Tabela 3 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011 roku posegregowane według wskaźnika Current Ratio od najmniej zagrożonej do najbardziej.
Tabela 3 Spółki zagrożone bankructwem w lipcu 2011 roku posegregowane według
wskaźnika Current Ratio od najmniej zagrożonej do najbardziej.

Średnia (mediana) wyników z inwestycji wyniosła aż -43,75%. Czyli ponad dwukrotnie gorzej niż indeks.

Obecna sytuacja

Dziś możemy znów wygenerować zestawienie spółek zagrożonych bankructwem. Pełną listę przygotowałem poniżej.

Najpierw spółki słabo zagrożone ,czyli spełniające wszystkie kryteria by uznać je za niestabilne finansowo lecz wciąż o płynności możliwej do poprawy:

Oraz te najbardziej zagrożone z bieżącą płynnością poniżej 0,75:

Jak widać mamy szerokie grono spółek obecnych już w zeszłym roku. Zwiększyła się też liczba tych najbardziej zagrożonych z 16 do 23.

Zachęcam każdego by przed kupnem akcji sprawdził czy spółka nie figuruje na tej liście. Takie akcje rzadko wchodzą w stały trend (no chyba że interesuje nas trend spadkowy) i bardzo często ich wzrosty są wynikiem spekulacji kursem pod informacje.

Dane źródłowe:

Aktualizowana codziennie lista potencjalnych bankrutów dla użytkowników Sindicator.net:

 

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay