C/S - Cena do sprzedaży

(ang - P/S Price to sale ratio)

Wskaźnik analizy fundamentalnej cena do sprzedaży wykorzystywany jest głównie w wypadku spółek młodych, które nie osiągają jeszcze zysków z prowadzonej działalności.

Zyskał na popularności w okresie hossy internetowej przełomu wieków kiedy na giełdzie (zwłaszcza w USA) na parkiet masowo wchodziły spółki bez jakichkolwiek zysków.

W obliczu braku zysków generowanych przez spółki, analitycy giełdowi zaczęli wykorzystywać cenę jaką płacimy za jedną złotówkę sprzedaży firmy do porównywania ich wycen. Podobnie jak w wypadku wskaźnika C/Z interpretacja C/S jest analogiczna. Im wartość wskaźnika niższa tym teoretycznie mniejsza (bardziej atrakcyjna) cena jaką płacimy za kupowane akcji spółki. Warto również posiłkować się czasami i wykorzystywać wskaźnik C/S w wypadku spółek które generują zyski. Jeżeli mamy do wyboru zainwestować w dwie spółki o takim samej wielkości wskaźnika C/Z i nie możemy ostatecznie podjąć decyzji którą wybrać, to w takim wypadku najlepiej nabyć akcje spółki która posiada mniejszą wielkość wskaźnika C/S. Dzięki temu nabywamy akcje spółki, która posiada lepszą marże zysku brutto co daje potencjał na lepsze zyski w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc, należy być uważnym w wypadku kupowania spółek które nie generują zysków. Spółka generująca straty bez wsparcia zewnętrznego (duży inwestor najczęściej zagraniczny) nie będzie w stanie długo działać. Z pewnością warto natomiast wykorzystywać wskaźnik C/S w wypadku spółek zyskownych jako wsparcie dla wskaźnika C/Z, który pozwala oszacować marżę i wybrać najlepiej rokującej na dalsze zyski spółki.

Czy chcesz być informowany o nowych, bezpłatnych artykułach z dziedziny analizy fundamentalnej i technicznej?

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Sindicator.net.

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay