Maj 2014: Przełomowy moment na GPW – analiza rynku okiem Sindicator.net

Przełomowy moment na GPW – analiza rynku okiem Sindicator.netPo raz kolejny polski rynek giełdowy znalazł się na rozdrożu. Sytuacja na Ukrainie spowodowała wstrząs na parkietach. GPW do tej pory, głównie dzięki bankom, obroniła się przed załamaniem, ale niestety nie utrzymała trendu wzrostowego. Mocno we znaki dały się inwestorom ostatnie cztery miesiące trendu bocznego. Na horyzoncie jednak widać pierwsze oznaki zmiany. Czy szeroka analiza rynku jest w stanie powiedzieć nam o niej coś więcej?

Dwieście dni siły

Jedną z rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę analizując długoterminowe trendy, jest średnia SMA 200 dniowa. Zwykle wystarczy rzut oka na SMA 200 dla indeksu WIG (górna część Wykresu 1) lecz, w takich momentach jak teraz, warto sprawdzić wszystkie spółki na GPW i to jak ich kurs zachowuje się w stosunku do tej średniej.

Wykres 1 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 200 dniowej (dane Sindicator.net)
Wykres 1 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 200 dniowej (dane Sindicator.net)

W dolnej części Wykresu 1 przedstawiony jest procentowa wartość wszystkich spółek, których kurs jest w danym dniu powyżej swojej średniej SMA200 dniowej. Należy zauważyć, że zmiany w tej liczbie są powolne, a jej niskie wartości są dość rzadkie. Obecnie niestety tylko kursy około 30% spółek znajdują się wciąż powyżej tej średniej. Taka sytuacja zdarzała się w przeszłości w maju 2012 roku, podczas wyborów w Grecji, ale także w połowie wakacji 2011, tuż przed krachem PIIGS (Wykres 2). Cofając się jeszcze dalej w historii, możemy zauważyć podobny poziom SMA 200 w listopadzie 2007 roku. Co ciekawe, każdy z tych przypadków zapowiadał przełom na rynku.

Wykres 2 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 200 dniowej (dane Sindicator.net)
Wykres 2 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 200 dniowej (dane Sindicator.net)

Krótszy termin

Patrząc w krótszym horyzoncie czasowym, czyli na ilość spółek powyżej swojej średniej SMA 100 dniowej, sytuacja wygląda podobnie. Wielokrotne naruszenie poziomu 30% w krótkim czasie następowało dokładnie w tych samych okresach co dla średniej 200 dniowej (wykresy 3 i 4). Wzmacnia to argument, że obecnie mamy do czynienia z punktem przełomowym.

Wykres 3 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 100 dniowej (dane Sindicator.net)
Wykres 3 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 100 dniowej (dane Sindicator.net)

Wykres 4 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 100 dniowej (dane Sindicator.net)
Wykres 4 Indeks WIG oraz procent spółek powyżej własnej średniej 100 dniowej (dane Sindicator.net)

Czy trend to potwierdza?

Po wstępnej analizie, warto zwrócić uwagę, na trendy spółek. Sama informacja o procencie spółek w trendzie wzrostowym pozwala często na zorientowanie się czy mamy do czynienia ze zmianą długoterminowego trendu czy tylko korektą. Jeżeli większość spółek utrzymuje trend wzrostowy, a WIG spada to jest to dość jasny sygnał, że spadki, w dłuższym terminie, są prawdopodobnie korektą w trendzie wzrostowym. Niestety obecnie tak nie jest.

Wykres 5 Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net)
Wykres 5 Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net)

Wykres 6 Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net)
Wykres 6 Indeks WIG oraz procentowy udział spółek w trendach dziennych (dane Sindicator.net)

Rozziew pomiędzy ilością spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym od kilku miesięcy niestety pogłębia się (Wykres 5). Wyrysowując kanał, którego górą jest obecny procent spółek w trendzie spadkowym, a dołem obecny procent spółek w trendzie wzrostowym, otrzymujemy mocne potwierdzenie wcześniejszych obaw.

Co robić? Jak żyć?

Zbierając razem przestawione wyżej argumenty, możemy wywnioskować, że jesteśmy o krok od zmiany na rynku. Niestety obecna sytuacja jest podobna do tej z 2007 i 2011 roku. Na szczęście jest też podobna do sytuacji z wyborów w Grecji. Pytanie jest następujące: Czy obecnie jesteśmy przed momentem kolejnej fali kryzysu światowego tak jak to miało miejsce w latach 2007 i 2011 czy tylko „chwilowych” problemów tak jak to było w przypadku Grecji w roku 2012? W tym przypadku niestety sama analiza wykresów spółek nie da nam na to pytanie odpowiedzi.

Możemy pokusić się o wyrobienie własnego zdania analizując sytuację makro oraz sytuację geopolityczną i spróbować złapać moment przełomu na rynku. Osobiście wolę jednak poczekać na rozwój wydarzeń i wstrzymać się z nowymi inwestycjami. W niedługim czasie sam WIG powinien pokazać nam wyraźnie kierunek. Potem wystarczy tylko sprawdzić czy zostało to potwierdzone zmianą w procencie spółek w trendach by wyrobić sobie zdanie o kierunku długoterminowego ruchu na rynku.

Podsumowanie

Mamy obecnie bardzo ciekawą sytuację na rynku. Długoterminowy trend wzrostowy został poważnie zagrożony. Jedynie 15% spółek wciąż rośnie a aż 62% już znajduje się w trendzie spadkowym. Potwierdzają to procenty spółek powyżej swoich średnich SMA 100 i 200 dniowych. Takie momenty zdarzały się już kilkakrotnie w historii i zawsze oznaczały zwrot na rynku. Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy tym zwrotem będzie powrót to trendu wzrostowego czy nagły i dynamiczny trend spadkowy. Należy więc poczekać z nowymi inwestycjami na dalszy rozwój wypadków, a w obecnych pozycjach na akcjach minimalizować ryzyko podnosząc zlecenia obronne.

Czy chcesz być informowany o nowych, bezpłatnych artykułach z dziedziny analizy fundamentalnej i technicznej?

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Sindicator.net.

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay