Co odróżnia LPP od Petrolinvestu i czego inwestor może się z tego nauczyć?

Media przywiązują duże znaczenie do zysków netto spółki. Ich wzrost, spadek oraz prognozy są analizowane na wszelkie sposoby i porównywane do ceny akcji. Generowany przez spółkę, w danym momencie, zysk jest bardzo ważną częścią analizy obecnej sytuacji. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że dotyczy on dość krótkiego okresu i nie powinien być brany pod uwagę przez inwestorów, myślących długoterminowo.

Z praktyki inwestycyjnej wiemy, że zależności między zyskami firm, a ich kursem nie są silne w perspektywie lat. Dość częstą sytuacją jest wzrost kursu połączony z brakiem zysków. Co, w takim razie, może zastąpić ten niepewny wskaźnik?

By odpowiedzieć na to pytanie przeanalizujmy czym tak naprawdę jest zysk. Otóż jest on różnicą między przychodami a kosztami firmy. Koszty niestety zależą od wielu czynników i bywają mocno zmienne. To właśnie często sprawia, że zyski w spółce nie są regularne. Drugim składnikiem są przychody. Także są zmienne, lecz ich główna część, którą są przychody ze sprzedaży, często pozostaje na porównywalnym poziomie do lat poprzednich.

Przychody ze sprzedaży a kurs spółki

Przeanalizujmy więc zależność przychodów ze sprzedaży i zmianę kursu spółki w długim terminie. W pierwszym przykładzie weźmy wyniki finansowe i kurs spółki Wawel S.A. Wybrałem ją ze względu na jej wyjątkową stabilność, brak emisji akcji, trzymanie się wieloletnich planów i przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące przychody. Przyjrzyjmy się zmianom przychodów ze sprzedaży na tle zmian kursu (wykres. 1):

Wykres 1 - Wawel S.A. Zmiana przychodów i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net
Wykres 1 - Wawel S.A. Zmiana przychodów i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net
 

Spółka zareagowała spadkiem kursu na bessę 2008 roku lecz w długim terminie wciąż trzyma podobną dynamikę wzrostu cen akcji do wzrostu jej przychodów.

Drugim przykładem jest spółka Bioton S.A. Jej przychody także rosły, lecz kurs mimo to spadał (wykres 2).

Obraz
Wykres 2 - Bioton S.A. Zmiana przychodów i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net
 

Czegoś więc nam brakuje w tej układance. Czym się różni wzrost przychodów spółki Wawel od spółki Bioton?

Co oprócz przychodów trzeba brać pod uwagę

Odpowiedzią są emisje akcji. Bioton w ostatnich ośmiu latach zwiększył liczbę akcji o około 47%. Podzielmy więc przychody spółek przez odpowiednią liczbę akcji i porównajmy to z kursem:

Obraz
Wykres 3 - Bioton S.A. Zmiana przychodów na akcję i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net
 

Tym razem widać wyraźną zależność w długim terminie. Przeanalizujmy więc zachowania innych spółek:

Amica S.A.

Obraz
Wykres 4 - Amica S.A. Zmiana przychodów na akcję i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net

Kurs Amica S.A. mocno reagował na zmiany nastrojów na rynku. W czasie bessy 2008 roku i przeceny z 2011 roku zanotował spore obsunięcie. Jednakże w długim terminie to właśnie ta spółka biła indeks na głowę. Osiągnęła to głównie dzięki rosnącym przychodom.

LPP S.A.

Obraz
Wykres 5 - LPP S.A. Zmiana przychodów na akcję i kursu 2006 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net

W tym przypadku zależność między kursem, a przychodami także jest wyraźna. Wzrost przychodów podtrzymuje także wzrost kursu.

Dom Development S.A.

Obraz
Wykres 6 - Dom Development S.A. Zmiana przychodów na akcję i kursu 2007 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net

Wybrałem Dom Development , ponieważ ma bardzo dobre i stabilne fundamenty. Jednakże nie uchroniło jej to przed spadkiem przychodów w czasie zapaści na rynku mieszkaniowym. Kurs odpowiednio na to zareagował (nawet z wyprzedzeniem). W ostatnich trzech latach spółka znów ma wzrost przychodów ze sprzedaży (licząc na jedną akcję). Jej kurs powoli, choć wciąż z dużą dozą ostrożności, zaczyna tą dynamikę uwzględniać.

Petrolinvest S.A.

No i na końcu spółka, której przychody roczne ze sprzedaży spadły z 206 mln zł do okolic średniej rocznej krajowej pensji Polaka czyli do 55 tys. zł (o emisjach akcji nie wspominając):

Obraz
Wykres 7 - Petrolinvest S.A. Zmiana przychodów na akcję i kursu 2008 r. - 2013 r. Dane z Sindicator.net

Podsumowanie

Dla inwestorów długoterminowych ważny jest wybór spółek, które potrafią przetrwać bessę bez większych spadków, a po jej zakończeniu szybko nadrobić straty. Tego rodzaju inwestorzy powinni więc wybierać spółki o stabilnej sytuacji finansowej, z rosnącymi przychodami i niezbyt często emitujące akcje.

Analiza wykresów spółek i ich wyników finansowych pokazuje, że inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że żeby mieć zyski trzeba mieć najpierw przychody. Spółki, których przychody na akcję stabilnie rosną należą do grona najlepszych inwestycji długoterminowych, a te którym regularnie spadają – do najgorszych.

Sindicator.net

JPP Group Sp. z o.o.

ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa

Kontakt: biuro@sindicator.net

Bezpieczne płatności elektroniczne obsługuje dotpay oraz Tpay
dotpay Tpay